Zlato

Vytisknout

Odhaduje se, že veškeré zlato, vytěžené za celou historii lidstva, váží přes dvě stě tisíc tun. Zatímco ostatní kovy se těží, taví, užívají a mizí rozptýleny ve výrobcích po celém světě, kde korodují a ztrácejí se, zlato ne. Zlato je odolné vůči kyselinám a solím. Rozpustné je jen lučavkou královskou a v roztocích kyanidů. 

Ryzost a hmotnost

Vzhledem k tomu, že ryzí zlato je nevhodné pro výrobu šperků, neboť je velmi měkké a snadno se deformuje, tak se pro výrobu často používá ve formě slitin s jinými kovy, nejčastěji se stříbrem a mědí. Ryzostí zlata se definuje podíl příměsí určujících tvrdost a barvu zlaté slitiny. Ryzost zlata se udává buď v tisícinách vyjadřujících podíl zlata ve slitině (např. 999,9/1000) nebo v tradičních karátech, např. 14 karátů/ryzost 585/1000, 18 karátů/ryzost 750/1000. Jeden karát představuje 1/24 zlata ve slitině. Ryzí zlato 999,9/1000má tedy 24 karátů. Používaní zlata o nižší ryzosti (8-18 karátů) platí hlavně pro Evropu a USA. V Asii jsou nejoblíbenější šperky ze zlata ryzosti 22 karátů a více. Hmotnost zlata se udává buď v gramech nebo v tradičních jednotkách - trojských uncích, označovaných zkratkou "oz" (trojská unce = 31,1034807 gramů). 

Cena zlata

Se zlatem se dnes stejně jako dříve obchoduje ve velkém i v malém. "Velké" obchodování zůstává již skoro sto let stejné, minimální objem jednoho obchodu je 1000 uncí, cca 31,10 kg ryzího kovu ve formě zlatých 12,5 kilogramových cihel. Dvakrát denně se scházejí hlavní světoví obchodníci se zlatem, většinou zástupci bank v londýnské St. Swithin´s Lane, aby ve spojení s celým světem sjednotili světovou nabídku a poptávku a našli okamžitou rovnovážnou cenu. Za tuto referenční cenu provedou pak obrovské množství transakcí a tak ovlivní celosvětový průběžný čtyřiadvacetihodinový trh zlata na několik následujících hodin. Se zlatem se dnes obchoduje na mnoha místech, mezi nejdůležitější patří Zürich, Paříž, New York, Hong Kong, Mumbai, Shanghai a Dubai. Nejvýznamnější událostí posledních let byla legalizace obchodu se zlatem a jeho dovozu v Indii a Číně. Indové a Číňané totiž shromažďují jeden z největších objemů zlata na světě. Cenu zlata určuje aktuální cena na světovém trhu, kurz národní měny a výše celkové přirážky (premium).

  • Jakmile papírová měna začne dostávat trhliny, útěk ke zlatu může být bouřlivý (Harry Browne)
  • Dlužníci selžou, trhy zkolabují, avšak zlato jako nejvyšší forma bezpečných peněz zamíří vzhůru (Michael Belkin)
  • Zlato dělá impérium (Filip Makedonský)
  • Zlato je bezruké, ale zmocní se všeho (dánské přísloví)
  • Zlato ti otevře i cestu do nebes (čínské přísloví)
  • Bílé zlato pomáhá v černých dnech (perské přísloví)
  • Když zablýská se zlato, i svatý sejde s cesty (japonské přísloví)
FLOW AKADEMIE © 2017 - All Rights Reserved ...Make Money Online